Wyprawka

Wyprawka, czyli o tym, co powinien mieć właściciel przed kupnem jeża pigmejskiego.

1. Apartament.
Może to być terrarium lub jeżyk może zostać tak zwanym jeżem „podłogowym”- czyli mieć wygospodarowaną przestrzeń na podłodze (np. sypialnię lub salon). Podłoga powinna być ogrzewana lub powinna znaleźć się na niej mata grzewcza. Terrarium: minimalne wymiary powinny dawać co najmniej 1,2 m2 – jeżyk szybko rośnie, może nawet dorosnąć do wagi 500 g, dlatego terrarium powinien mieć przestronne. Do mniejszego terrarium nie zmieszczą się także potrzebne w nim sprzęty.

2. Domek.
Ciężko jeszcze znaleźć domek, który nazywałby się „dla jeża pigmejskiego”. Duży jeż, duży domek- 24cm x 19cm x 12cm to optymalna wielkość domku- w sam raz, by podczas snu przewracać się z boku na bok, czy też wyciągnąć się wygodnie na brzuszku w cieplejsze dni. Do domku należy dołączyć także kocyk- coś, na czym jeżyk będzie spał lub czym będzie się przykrywał. My polecamy polar. Wszystkie jeże kochają polar.

3. Kołowrotek.
Jest to ostateczność używana w momencie, gdy nie możemy jeżyka wypuścić an wybieg. O dobry kołowrotek ciężko- nie może być ze szczebelkami, gdyż małe jeżowe łapki mogą powpadać i połamać się; nie może być zbyt mały- gdyż jeżowy kręgosłup to bardzo delikatne rzecz i nie może być narażana na conocne kilkugodzinne wygnanie podczas biegania. UWAGA: kołowrotki dla chomików oraz kołowrotki metalowe/ ze szczebelkami zdecydowanie się nie nadają i stanowią zagrożenie dla jeża. Kołowrotek powinien mieć najmniej 28 cm, jednak im większy, tym lepszy.

4. Miseczki.
Przynajmniej dwie- większa na wodę, mniejsza na jedzenie. Z doświadczenia wiemy, że jeże sporo piją- miseczka z wodą powinna być ciężka,by jeżyk nie zdołał jej przewrócić podczas nocnych harców, oraz głęboka. Na jedzenie- może być mniejsza (ważne, by nie przekarmiać jeżyka- może to zaprowadzić do groźnej dla nich otyłości).

5. Podłoże do terrarium.
Polecamy VetBedy- są to specjalne dywaniki z antypoślizgową matą od drugiej strony. Miękkie i wygodne, można prać w pralce wiele razy, przy czym nie strzępią się ani po praniu, ani przy przycinaniu do odpowiedniego kształtu i rozmiaru terrarium. Dobrym rozwiązaniem są też maty higieniczne dostępne w aptekach. Przy obu rozwiązaniach jeżyk powinien korzystać  z kuwety, by nie prać VetBedów lub nie wyrzucać podkładów zbyt często. TROCINY (NAWET „ODPYLONE”) ZDECYDOWANIE NIE NADAJĄ SIĘ DLA ŻADNEGO ZWIERZĘCIA.

6. Urozmaicenia.
Zabawki, tuneliki, pluszowe kapcie- jak najbardziej tak! Jeżyk może się bawić wszystkim (u nas przez długi czas hitem były rolki po papierze toaletowym). Najlepsze zabawki to te wykonane z naturalnego tworzywa- np. drewna. Pamiętać jednak trzeba, by zabawka nie miała ostrych katów, ani elementów mały, które jeżyk może połknąć. Dobrze sprawdzają się różnej maści tunele i tuneliki.

7. Ocieplenie.
Otoczenie, w którym będzie przebywał jeż, powinno mieć co najmniej 22 stopnie Celsjusza. W niższej temperaturze jeż może zapaść w hibernację- a z tego stanu pigmeje się już nie wybudzają. My używamy żarówek grzewczych, które podłączane są do termostatów- gdy w terrarium spadnie temperatura termostat załącza żarówkę, która podnosi temperaturę powietrza i jeżyk nie zmarznie. Jest to jedna z bardziej potrzebnych dla jeża rzeczy, która MUSI znaleźć się w nowym domu.