Najczęściej zadawane pytania

 

Czy jeż pigmejski ma kolce i czy kują? 
-> Tak, jeż pigmejski ma kolce. Pokrywają one większą część jego ciała- za wyjątkiem łapek, brzuszka oraz pyszczka. Kolce pełnią funkcję ochronną- przy zagrożeniu jeż zwija się w kulkę, ukrywając najdelikatniejsze partie ciała. Kolce te potrafią ukłuć, zwłaszcza, jeżeli jeżyk nastroszy kolce. Nie należy się jednak spodziewać ukłucia bardzo dotkliwego.

Dlaczego jeż fuka?
-> Fukanie nie jest chorobą. Fukanie to naturalny odruch- w obliczu zagrożenia jeż fuka, by odstraszyć  drapieżnika. W zaciszu domowym jeż fuka na właściciela, gdy jest niezadowolony: gdy zostaje obudzony lub zbyt nachalnie wyciągnięty.

Jaką wielkość powinna mieć klatka/ terrarium?
-> Minimalna wielkość miejsca,w  którym trzyma się jeżą pigmejskiego to 1,2 metra kwadratowego.

W jakiej temperaturze powinien przebywać jeż pigmejski?
-> Minimalna temperatura w terrarium dla jeża pigmejskiego wynosi 22°C, maksymalna zaś 26°C.

Jaki „kocyk” włożyć jeżykowi do domku?
-> Kocyk powinien mieć taką wielkość, by mógł całkowicie przykryć jeżyka, jednak nie możne być zbyt duży, ponieważ wtedy w domku mogłoby zrobić się zbyt ciasno dla samego jeżyka. Bardzo dobrze sprawdza się tutaj polar, choć oczywiście może być każdy inny materiał. Warunek jest tylko jeden: materiał nie może się strzępić, ponieważ nitki wcześniej czy później zaplączą się wokół łapek jeżyka, a wtedy niestety trzeba jechać do weterynarza, by je odplątać.

Czy jeż pigmejski możne spać na dworze/ korzystać z woliery?
-> Nie. Jeż pigmejski to zwierzę „ciepłolubne”, afrykańskie. Potrzebuje wysokiej temperatury otoczenia, by przeżyć. Jeż wypuszczony na wolność „do lasu” prawdopodobnie nie przetrwałby tygodnia (latem) lub nawet doby (zimą). Ponadto zagrożeniem ją bakteria i drobnoustroje pochodzące z moczu i kału innych zwierząt (ptaki, kot, psy).

Czy jeże pigmejskie to zwierzęta stadne?
-> Nie, ALE: dopuszczalne jest trzymanie samiczek razem, gdy obie mają łagodny charakter. Zawsze też dogadają się siostry z jednego miotu czy matka z córką. Niedopuszczalne jest trzymanie razem samców, ponieważ są oni bardzo terytorialni; może nawet dojść między nimi do rozlewu krwi.

Lepiej mieć samiczkę czy samczyka?
-> Przy charakterze jeża płeć nie ma znaczenia. Samiczka może być typem „fukacza”, a może być też całkowicie na odwrót. Nie można rozróżnić płci po charakterze. Charakter jest rzeczą indywidualną jeża.

Co podać jeżowi do picia?
-> Jeż powinien pić wodę. Woda zaś musi być czysta, wymieniana codziennie. Z filtra czy przegotowana- nie gra to roli, ważne, by była podana w temperaturze pokojowej W MISECZCE.

Czy jeż reaguje na imię?
-> Tak. Jeżeli jeżyk jest codziennie wyciągany na ręce i wiele razy powtarza się jego imię tak, by jeżyk je słyszał, prawdopodobnie zacznie na nie ragować. Nie należy jednak oczekiwać takiej reakcji jak u psów- jeż może rozumieć, że mówi się do niego lub o nim, ale nie koniecznie będzie chciał na komendę przybiec do właściciela.